Sağlıklı bir yaşam için organik gıdalar şart


Çevresel toksinlerden arınmış bir şekilde ve özel bir bilinçle üretilen organik gıdalardan tüketmek, sağlıklı bir yaşama kavuşmak ve birçok tehlikeli hastalığı kendimizden ve ailemizden uzak tutmak için şart
Daha sağlıklı bir yaşam için organik gıdalar üretme bilinci yavaş yavaş ülkemizde de oturuyor. Çevresel toksinlerden arınmış olan bu gıdaların tüketicisinin de artmasıyla, bu organik gıda konusu daha da merak çekmeye başladı. Bu gıdaların diğer sebze ve meyvelere göre 2-3 kat fiyata satılması sahtecilik olaylarının da ortaya çıkmasına neden oldu. Organik gıdalar hakkındaki bilinci artırmak için Uzman Doktor Ender Saraç ile konuştuk…
Son dönemde organik gıdalar hakkında sürekli haberler okuyoruz. Birçok kişinin bu konuda aklı karıştı. Organik gıda tam anlamıyla ne demektir?
Organik gıdadan kastımız çok özel sebze ve meyveler… Bu ürünlerin yetiştirilmesinde ve işlenmesinde; yapay ilaçlar, hormonlar, antibiyotikler, koruyucu ve renklendirici maddeler kullanılmaz. Organik gıdalarda ambalajları da dahil olmak üzere kimyasal madde kullanılmaz.
zorlu ve zahmetli bir süreç
Günümüz şartlarına göre böyle gıdalar yetiştirmek zor olmalı…
Organik gıda üretimi oldukça zahmetli ve zorlu bir süreçtir.
Organik gıda yetiştirmek için belli standartlar var mıdır?
Dünya standartlarında bir çiftçinin, organik gıda üretimine başlayabilmesi için tarlasını beş yıl tarım ilaçları ve çeşitli kimyasallardan arındırması gerekmektedir. Bu oran ülkelerin belirledikleri asgari oranlara göre değişim göstermektedir.
Gıdanın organik olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Marketlerin raflarında bulunan ve üzerinde ‘Yüzde 100 organik’ yazan her ürün ne yazık ki istenilen koşullarda üretilmiş anlamına gelmemektedir.
Nasıl anlayacağız o zaman almak istediğimiz gıdanın organik olup olmadığını?
Bunun için organik ürün seçerken özellikle paketlerin etiketleri çok iyi bir şekilde okunmalıdır. Organik ürün üretecek olan firmanın Tarım Bakanlığı tarafından yetki almış kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından biriyle sözleşme yapması zorunludur.
Organik gıdaların etiketlerinde neler bulunuyor?
Etiketlerinin üzerinde de bu kuruluşların logoları, verdikleri sertifika numaraları ve ‘Tarım Bakanlığından onaylı’ ibaresi bulunmalıdır. Sertifikasyon numarası bulunmayan ürün, ne yazık ki organik ürün değildir.
Organik olmayan gıdaları tüketmek neden tehlikelidir?
Tarım uygulamalarında sıklıkla kullanılan kimyasal ajanlar ve pestisitler besinin güvenilirliğini azaltmaktadır.
Ne tür tehlikelerle karşı karşıya kalma riskimiz var?
Son yıllarda oldukça sık karşılaşılan sağlık sorunlarından olan kanser, kronik akciğer hastalıkları, beyin tümörleri, hiperaktivite, otizm gibi hastalıklar ve doğumsal anormallikler; şüphesiz ki çevresel toksinlere maruz kalınması sonucunda artıyor. O yüzden organik gıdalara yönelmemiz ve çocuklarımızı da yönlendirmemiz gerekiyor.
Böyle tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için organik gıdalar tüketmeliyiz yani…
Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için çevresel toksinlere (meyve ve sebzelerden aldığımız tarım ilacı kalıntıları, hava kirliliği, su kirliliği) maruziyeti mümkün olduğunca en aza indirmemiz gerekir.